T12X13-C-24D
GUARDIAN ELECTRIC CO
SKU: RKD387838
T12X13-C-24D
SOLENOID
CYLINDRICAL
PULL
CONTINUOUS
SOLENOID OPERATION:PULL
SOLENOID DUTY CYCLE:CONTINUOUS
COIL VOLTAGE:24VDC
HOLDING FORCE:52.267N
COIL RESISTANCE:90.4OHM
COIL POWER CONTINUOUS:6.7W
EXTERNAL DIAMETER:38.1MM ROHS COMPLIANT: YES
LIMITED STOCK
4 units remaining
Ready to Ship
Same day dispatch
Choose Your Option & Location
New Parts
Most Popular
Get Quote
Ralakde 2 year warranty.
2 total in stock
Refurbished
Get Quote
Ralakde 2 year warranty
2 total in stock
Total Stock Available:
4 units
Across 1 locations
Total Price (1 units) Get Quote
Click "Get Quote" or call us for the latest pricing and availability.
Call Now
100% Genuine